2020’de Mars’a gönderilecek uzay aracı tamamlandı

   2020’de Mars’a gönderilecek uzay aracı tamamlandı

  NASA, 2020 yılında Mars’a göndereceği uzay aracının tüm testlerini başarıyla gerçekleştirdiğini ve aracın tamamlandığını açıkladı.

  2020’de Mars’a gönderilecek uzay aracı NASA tarafından tamamlandı

  Önümüzdeki yıl yeni bir Mars görevi düzenlemeyi planlayan NASA, 2020 yılında Mars’a göndereceği uzay aracını tamamladı. Aracı kamuoyu ile paylaşan NASA, yeni uzay aracının Mars’ta yaşam belirtisi arayacağını açıkladı.

  İçinde bulunduğumuz yılın Temmuz ayında yolculuğa çıkacak olan aracın, 2021 yılının şubat ayında Mars’a ulaşması planlanıyor. Uzun süredir yeni araç projesi üzerinde çalışmalarını sürdüren NASA, Kızıl Gezegen’e yeni bir uzay aracı göndererek çalışmalarına devam etmek istiyor.

  Mars’a ulaşması 7 ay sürecek

  NASA, yeni geliştirdiği uzay aracını ABD’nin Los Angeles şehri yakınlarındaki Jet Propulsion Laboratuvarı‘nda tamamladı. Geçtiğimiz hafta tamamlanmış haliyle ilk testleri yapılan araç, bu testlerden başarıyla geçmeyi başardı. Temmuz ayında Florida’da bulunan Cape Canaveral’den uzaya gönderileceği açıklanan yeni uzay aracının yedi aylık bir yolculuğun ardından 2021 yılının şubat ayında, Mars’a ulaşması planlanıyor.

  23 kameraya sahip olan NASA’nın yeni uzay aracı, Mars’ta yaşam belirtileri aramak için geliştirildi. Mars yüzeyindeki jeolojik yapı ve kimyasal maddeler üzerinde çeşitli araştırmalar yapacak araçta kimyasal analizler yapabilmek için geliştirilen lazerlere yer verilirken, araç sesleri kaydedebilecek sistemleri de bünyesinde barındırıyor. Yaklaşık olarak bir otomobil büyüklüğünde olana araç NASA’nın Mars’ı keşfetmek için geliştirdiği beşinci uzay aracı olarak kayıtlara geçti. Yaşam belirtisi olabileceğinden şüphe duyulan noktalardan örnekler alabilmek için araçta gelişmiş bir matkap sistemi de yer alıyor.

  Mikrobik yaşam belirtileri aranıyor

  Mars 2020 görevinin bir numaralı ismi olan Matt Wallace, geliştirilen yeni uzay aracının Mars’ın keşfi için büyük bir öneme sahip olduğunu ve mikrobik yaşam belirtilerini aradıklarını belirtti. Yapılan açıklamalarda Şubat 2021’de Mars’a inmesi planlanan uzay aracının, bilim insanları tarafından organik bileşikleri hala koruduğu düşünülen 460 metre derinliğe sahip bir deltaya ineceği belirtildi.

   

  Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

   

  İlginizi Çekebilir

  Sabiha Gökçen Havalimanı’nda uçuş rekoru kırıldı

  Apple, tarihin en yüksek hisse seviyesine ulaştı

  Steam’de satılan 3 oyun Epic Store’da ücretsiz oldu

  İlginizi Çekebilir

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir